Lääke

PANADOL PORE 500 mg poretabl 24 kpl

Panadol Pore on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli.  

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
24 kpl
Markkinoija:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Tuotetta varastossa
7,68 €

Panadol Pore -poretabletteja käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.

  • Aikuisille: 1 - 2 poretablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa.
    • Suurin suositeltu vuorokausiannos: 3000 mg
  • Parasetamolin annos lapsille on 15 mg/painokilo korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa (perustuu suurimpaan vuorokausiannokseen 45 mg/kg)
    • Katso tarkempi annostusohje pakkausselosteesta
  • Ei suositella alle 17 kg painaville eikä alle 6-vuotiaille lapsille. Alle 17 kg painaville tai alle 6- vuotiaille lapsille suositellaan parasetamolin muita vahvuuksia ja lääkemuotoja.
  • Annosvälin pitää olla vähintään 4 tuntia
  • Sisältää parasetamolia. Ei saa käyttää samanaikaisesti muiden parasetamolia sisältävien valmisteiden kanssa, koska samanaikainen käyttö muiden parasetamolia sisältävien valmisteiden kanssa saattaa johtaa yliannostukseen
  • Panadol Pore -poretabletti sisältää natriumia ja sorbitolia
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Panadol Poreella ei ole todettu yleisiä haittavaikutuksia suositelluilla annoksilla
  • Runsaan alkoholin käytön yhteydessä parasetamolivalmisteet saattavat vaikuttaa haitallisesti maksaan
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa
  • Panadol Pore poretabletteja voi käyttää ohjeen mukaisin annoksin tilapäisesti myös raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä
  • Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta